Woda w organizmie – jak utrzymać właściwy poziom?

0 / 5 Średnia ocena: 5

Your page rank:

Woda stanowi niezwykle ważny element naszego życia. Jest głównym budulcem ciała i odpowiada za wiele kluczowych czynników dla ludzkiego zdrowia. Zarówno jej niedobór, jak i nadmiar wody w organizmie mogą mieć negatywne skutki zdrowotne. Dowiedz się, z czym wiąże się odwodnienie oraz zbytnie zatrzymanie wody.

Dlaczego woda jest tak ważna dla każdego?

O funkcjach wody mógłby powstać osobny, obszerny artykuł, dlatego w tym miejscu skupimy się wyłącznie na niektórych aspektach związanych z rolą wody w organizmie. Woda przyczynia się m.in. do utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. Nie bez przyczyny, kiedy trapi nas gorączka, pocimy się. Organizm stara się w ten sposób regulować swoją temperaturę, a pot jest najlepszym dowodem na to, ze woda odgrywa w tym kluczową rolę. Podobnie jest w przypadku usuwania z ludzkiego organizmu wszelkiego rodzaju toksyn czy substancji szkodliwych. Dlatego właśnie każda osoba na świecie musi oddawać mocz.

Ludzkie ciało nie jest w stanie magazynować odpowiedniej ilości wody, dlatego w skrajnych przypadkach grozi nam zarówno odwodnienie, jak i zbytnie zatrzymywanie wody, czego efektem jest nadmiar wody w organizmie. Oba zjawiska mają swoje negatywne skutki, o których opowiemy w dalszej części artykułu. W każdym razie poziom wody trzeba regularnie uzupełniać. Potrzeby każdego człowieka są indywidualne i zależą chociażby od potliwości czy metabolizmu, niemniej generalnie zaleca się picie około dwóch litrów wody dziennie: dwóch szklanek o poranku, przed każdym posiłkiem, przed kąpielom, a także przed snem. Do tego doliczyć należy wzmożony wysiłek fizyczny, choroby czy chociażby intensywne trawienie. Więcej o roli wody i jej regulacji w organizmie przeczytaj na stronie twojcel.to/nadmiar-wody-w-organizmie.

Nadmiar wody w organizmie – co to jest i jak sobie z tym radzić?

Kwestia nadmiaru wody w organizmie jest ciekawym zagadnieniem, ponieważ mogłoby się wydawać, że duża ilość nie będzie przeszkodą. Warto jednak zauważyć, że woda, którą pijemy na co dzień to nie tylko H2O. To także elektrolity i różnego rodzaju minerały, które co prawda są nam potrzebne do życia i zdrowia, jednak jak wszystko – w nadmiarze mogą szkodzić. Kiedy może dojść do nadmiaru wody? Najpopularniejsze przyczyny to:

  • zła dieta – wysoko przetworzona żywność ze znaczącymi dodatkami soli sprawia, że dochodzi do zatrzymania wody w organizmie. W połączeniu z niedoborem sodu nasze ciało nastawia się na zatrzymywanie wody, co z kolei niesie za sobą negatywne konsekwencje.
  • niedobór wody – wbrew pozorom u osoby, która wypija niedostateczną ilość wody, może pojawić się zatrzymywanie wody, a w efekcie nadmiar wody w organizmie. Jest to mechanizm obronny ciała, któremu wydaje się, że brak wody spowodowany jest sytuacją zagrożenia, więc trzeba oszczędzać zgromadzone zasoby.
  • styl życia – dość ogólny, ale realny powód nadmiaru wody w organizmie. Zazwyczaj na magazynowanie wody przekłada się brak ruchu, ponieważ spada chociażby ciśnienie krwi. 

Jeśli w porę nie skupimy się na usuwaniu nadmiaru wody w organizmie, pojawiają się pierwsze objawy nadmiaru wody. Tym, który zauważymy najszybciej będzie wzrost masy ciała. Kolejne litry wody w ciele to zbędne kilogramy, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Częste jest również powstawanie obrzęków kończyn. Jak się pozbyć nadmiaru wody? Jeśli skonsultujemy objawy zatrzymywania wody z lekarzem, powinniśmy zadbać o usuwanie wody. Warto wykluczyć słone przekąski z diety i zażyć trochę ruchu, żeby zapewnić lepszy przepływ krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *