Aktualności

Pojemniki GN i regały perforowane – akcesoria niezastąpione w każdej restauracji

0 / 5 Średnia ocena: 0

Your page rank:

Prowadząc własną restaurację z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest jej prawidłowe wyposażenie. Do akcesoriów oraz umeblowania, które w gastronomii są wręcz niezastąpione należą chociażby specjalne pojemniki GN czy też regały perforowane. Czym charakteryzują się takie elementy?

Rodzaje i zastosowanie gastronomicznych pojemników GN

W gastronomii wykorzystuje się pojemniki GN, gdzie skrót ten odnosi się do określenia „Gastro Norm”, czyli ogólnie przyjętych, uniwersalnych wymiarów pojemników, bez względu na to, jaka firma je produkuje. Ujednolicony system wielkości ułatwia prawidłowe zagospodarowanie kuchni restauracyjnej oraz wykorzystanie takich akcesoriów z różnymi urządzeniami gastronomicznymi. 

Pojemniki GN produkowane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub ewentualnie poliwęglanu. To sprawia, że nie oddziałują na smak czy zapach potraw, a jednocześnie ich powierzchnia także nie wchłania aromatów, nawet jeśli przechowywane są w nich gorące potrawy. Surowce, z których wykonuje się takie akcesoria są również bezpieczne dla zdrowia. Wśród innych materiałów wykorzystywanych do produkcji warto wymienić porcelanę, stal czy grilamid – które łączy znaczna odporność na działanie wysokich temperatur. 

Na rynku znajduje się aż dziewięć różnych wariantów pojemników GN, a każdy z nich odpowiada określonej wielkości. Standardowym jest model GN 1/1 (mający rozmiar 530 x 325 milimetrów). Wszystkie następne oznaczenia odpowiadają ułamkom tego rozmiaru, to jest pojemnik GN 2/1 będzie dwukrotnie większy, a GN 1/6 będzie wielkości szóstej części pierwotnego rozmiaru. W ramach wymienionych wartości pojemniki mogą mieć także różną głębokość – standardowo od 20 do 200 milimetrów. 

Pojemniki Gastro Norm są w restauracjach wykorzystywane praktycznie na każdym etapie obróbki żywności. Mogą służyć do jej bezpiecznego przechowywania (w tym również do mrożenia produktów).

Regały perforowane do kuchni restauracyjnej 

Regały perforowane wykonane ze stali nierdzewnej mogą okazać się wyjątkowo przydatne w gastronomii i stanowić świetne uzupełnienie tradycyjnego wyposażenia kuchni. 

Swoją nazwę takie meble zawdzięczają konstrukcji półek, wykonanych z płyty perforowanej (z fabrycznie wyciętymi otworami w jej powierzchni). Regały perforowane są chętnie montowane w pomieszczeniach magazynowych, w chłodniach, ale też w samej kuchni, gdzie mogą być wykorzystywane jako podręczne szafki na przyprawy, suche produkty czy też wyposażenie do przechowywania naczyń i akcesoriów kuchennych. 

Jak wspomnieliśmy, regały tego rodzaju są standardowo produkowane ze stali nierdzewnej. To materiał odporny na duże obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz termiczne, wytrzymujący tak minusowe, jak i znacznie wyższe temperatury. Kolejną zaletą regałów perforowanych ze stali nierdzewnej jest możliwość utrzymania ich w higienicznej czystości. Powierzchnia mebli może być myta, a także dezynfekowana dostępnymi ogólnie środkami czyszczącymi. Podobnie, jak w przypadku pojemników GN, także elementy regałów nie pozostawiają zapachów i nie wpływają na smak przechowywanych produktów spożywczych. 

Nowoczesna kuchnia w gastronomii to przede wszystkim kuchnia wyposażone w solidne, trwałe akcesoria, meble i akcesoria dodatkowe. Chociaż w trakcie aranżacji nowej restauracji koszty zakupu takich wyrobów mogą przewyższać pierwotne założenia, to z pewnością nie warto oszczędzać. Kupione raz, ale ze sprawdzonego źródła i atestowane regały, stoły przyścienne czy pojemniki GN będą bowiem służyły użytkownikom przez wiele następnych lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *