Owoce morza – czym są i gdzie można je dostać?

0 / 5 Średnia ocena: 0

Your page rank:

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się zdrowe i nieprzetworzone produkty, w tym również te pochodzenia zwierzęcego. Owoce morza należą właśnie do takich produktów, które cieszą się dużym uznaniem, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Szeroka gama morskich produktów dostępna jest w wielu wariantach, jest więc w czym wybierać. Czym są, jakie mają właściwości i gdzie można je dostać? W dzisiejszym materiale powiemy sobie nieco więcej na temat owoców morza. Zapraszam do lektury.

Przysmak prosto z oceanu

Owoce morza (Frutti di mare) to nic innego, jak bezszkieletowe zwierzęta morskie. Wyróżniają się one swoim wyglądem, smakiem, zapachem oraz właściwościami.

Wyróżnia się trzy rodzaje owoców morza:

  • głowonogi – kalmary oraz ośmiornice, czyli bezkręgowce, które nie mają pancerza,
  • skorupiaki – homary, krewetki i kraby,
  • małże – muszle św. Jakuba, mule oraz ostrygi.

Mają one wiele pożytecznych właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W kolejnej części artykułu powiemy sobie nieco więcej na temat składników odżywczych, jakie znajdują się w niemal wszystkich owocach morza, jakie znamy.

Cenne składniki

Spożycie owoców morza gwarantuje zdrowie i witalność. Stanowią one niezwykle cenne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3, witamin z grupy B, a także wielu innych, do których można zaliczyć przede wszystkim:

  • jod,
  • selen,
  • żelazo,
  • wapń,
  • magnez,
  • cynk i wiele więcej.

Owoce z morza to również cenne źródło białka – są przy tym niskokaloryczne i wbrew pozorom zawierają bardzo mało tłuszczu. Niektóre z nich są uważane niemal za naturalne afrodyzjaki. Ich spożywanie wzmacnia układ odpornościowy, korzystnie wpływa na serce i układ sercowo-naczyniowy, a także wzrok i układ nerwowy. Gdzie zatem można dostać podobne produkty?

Świeże owoce morza w stolicy?

Na ogół świeże kalmary, małże, czy też ośmiornice można dostać w strefach nadmorskich, z pierwszej ręki od rybaków. W miastach położonych z dala od dużych zbiorników wodnych z reguły kupuje się mrożonki. No, ale czy aby na pewno?

Warszawa – to miasto nie kojarzy się z miejscem, w którym można by dostać świeże owoce morza. Stolica znajduje się w centralnej części Polski, dlatego nie po drodze jej do morza, a tym bardziej do oceanu. Niemniej jednak zakup świeżych produktów prosto ze słonej wody jest możliwe, a wszystko to za sprawą Internetu.

W ostatnim czasie zakupy przez Internet stały się bardzo popularne – również, jeżeli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego. Owoce morza można zatem bardzo łatwo dostać, logując się na stronę wybranego sklepu wysyłkowego. Zakupy online są niezwykle wygodne – wystarczy wygodnie rozsiąść się w fotelu, włączyć przeglądarkę, wyszukać potrzebnych produktów, złożyć zamówienie i czekać na dostarczenie paczki – która w tym przypadku powinna dotrzeć w ciągu kilku godzin.

Owoce morza zakupione przez Internet również mogą być tak samo świeże i smaczne, jak te kupowane na targu bądź na stoisku rybnym w sklepie, a w niektórych przypadkach nawet lepsze, ale o tym innym razem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *