Aktualności

Nadzienie z białego maku – w jakich potrawach zastosować?

0 / 5 Średnia ocena: 0

Your page rank:

Mak to znany i powszechnie lubiany składnik odznaczający się charakterystycznym, lekko orzechowym posmakiem. Te niewielkich rozmiarów ziarenka wykorzystywane są zazwyczaj do przygotowania słodkiego nadzienia, które następnie dodaje się do drożdżówek oraz ciast. Do jakich jeszcze potraw warto dodać ziarna maku?

Ziarna maku w kuchni – zastosowanie

Naturalnie najpopularniejszym wypiekiem zawierającym znaczne ilości maku jest makowiec. Ziarna maku możemy również z powodzeniem wykorzystać w roli posypki do ciastek czy deserów. Klasyczny, czarny mak cieszy się największą popularnością zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to przygotowujemy świąteczne potrawy takie jak m.in. kutia, strucla z makiem czy też łazanki z dodatkiem opisywanego komponentu.

Poza wspomnianą, czarną odmianą maku, w sklepach dostępna jest również odmiana biała. Na czym polega różnica pomiędzy makiem czarnym, a białym? Otóż biały mak jest zdecydowanie słodszy i delikatniejszy, niż jego czarny odpowiednik. Najpopularniejszym wypiekiem z użyciem znacznych ilości białego maku są oczywiście słynne rogale świętomarcińskie. Swój delikatny, wykwintny smak zawdzięczają one właśnie ziarnom białego maku.

Nadzienie z białego maku – zastosowanie

Pyszne, słodkie nadzienie z białego maku stanowi świetne wypełnienie rogalików, bułek, wypieków z ciasta francuskiego, a nawet tortów. Naturalnie biały mak wspaniale sprawdzi się także we wspomnianych powyżej potrawach świątecznych. Co ciekawe, opisywany komponent znajduje także zastosowanie w daniach kuchni indyjskiej. Mowa głównie o potrawach rybnych i mięsnych. Poza tym stosowany jest w celu zagęszczania zup i sosów.

Jak używać białego maku? Jeśli mamy zamiar wykorzystać go w roli posypki do sałatki, ciastek czy musli, to przed zastosowaniem warto pokusić się o lekkie podprażenie ziaren na suchej patelni, co przyczyni się do spotęgowania ich smaku. Jeśli natomiast chcemy użyć go jako nadzienia do ciasta czy rogali, to należy zalać ziarna wrzątkiem i odstawić do namoczenia na co najmniej kilka godzin (najlepiej na całą noc), a następnie odsączyć nadmiar wody. Wysokiej jakości biały mak w dobrej cenie znajdziesz np. na stronach sklepu https://biowski.pl/pl/p/Mak-bialy-1kg-MIGOgroup/257.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *