Aktualności

Jak wygląda kurs baristy?

0 / 5 Średnia ocena: 0

Your page rank:

W dzisiejszych czasach kawę piją praktycznie wszyscy. Nie da się kwestionować popularności tego napoju, a miejsc, w których możemy się go napić, jest coraz więcej. Jednak, by cieszyć się odpowiednio przygotowaną kawą, nie wystarczy jedynie dobry sprzęt. Potrzebna jest również wiedza, dzięki której możliwe będzie wydobycie z ziaren pełni ich smaku i aromatu. Odpowiedzialność za to zadanie należy do baristy, który wcześniej musi przejść odpowiednie szkolenie. Jak wygląda profesjonalny kurs baristy?

Kim jest barista?

Barista jest specjalistą od kawy i wszelkich dotyczących jej tematów. Dobry barista posiada wiedzę na temat pochodzenia kawy, procesu jej produkcji, wypalania ziaren, ich przechowywania oraz obróbki. Do jego obowiązków należy wiele czynności takich jak pomoc klientowi w doborze trafiającej w jego gust kawy, a później jej poprawne zaparzenie oraz serwowanie. 

Na czym polega kurs baristy?

Kurs na baristę łączy w sobie wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. W zakresie teorii szkolący się pozyskuje wiedzę na temat poszczególnych gatunków kawy (taką jak jej pochodzenie, właściwości i czas parzenia). Oprócz tego, początkujący barista wypracowuje metody pielęgnacji i czyszczenia ekspresu, uczy się jego eksploatacji oraz parzenia kawy na różnorodne sposoby. Część praktyczna pozwala na usystematyzowanie zdobytej wiedzy oraz naukę niezbędnych umiejętności. Ma ona na celu przede wszystkim nauczyć szkolącego się sztuki parzenia espresso, które jest częścią bazową większości innych napojów kawowych. Duży nacisk kładziony jest również na prawidłową technikę obsługi ekspresu oraz spieniania mleka. Nie mniej ważne jest poprawne serwowanie przygotowanego napoju (czyli m.in zdobienia, które zdecydowanie zwiększają atrakcyjność i walory estetyczne kawy) oraz odpowiednia obsługa klienta, która stanowi klucz do sukcesu transakcji.

Dlaczego warto wybrać specjalistyczny kurs baristy?

Można pracować w zawodzie baristy bez odpowiedniego wykształcenia, jednak nawet największa praktyka nie zastąpi korzyści płynących z posiadania specjalnej wiedzy teoretycznej. Odbycie profesjonalnego szkolenia jest niezbędne, by móc doradzać klientom i przygotowywać kawę zgodnie z ich preferencjami. Co więcej, wymagania pracodawców stale rosną. Wpływa to na ciągłą potrzebę poszerzania umiejętności przez baristów. Jeśli Interesuje Cię odbycie profesjonalnego kursu baristy w Warszawie, skontaktuj się z zespołem warszawskiej palarni kawy Story Coffee Roasters. Kadra chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania i wskaże kurs, który będzie odpowiedni dla Twoich obecnych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *