Aktualności

Ile kosztują dobre zdjęcia jedzenia do menu restauracji? Za co warto zapłacić fotografowi kulinarnemu?

0 / 5 Średnia ocena: 0

Your page rank:

Masz restaurację i chcesz, aby zdjęcia w menu zachęcały do zamawiania potraw? A może prowadzisz blog kulinarny i zależy Ci na jego profesjonalnym wyglądzie? Albo pragniesz rozreklamować swoją cukiernię w sieci i potrzebne Ci fotografie przyciągające wzrok? W każdej z tych sytuacji potrzebne Ci będą profesjonalne zdjęcia jedzenia, które wykonać może dla Ciebie wyspecjalizowany fotograf kulinarny. Ile kosztują dobre zdjęcia jedzenia do menu? Z czego wynikają różnice cen w ofertach różnych fotografów i na co zwrócić uwagę, wybierając osobę do realizacji zdjęć?

Fotograf kulinarny czy zwykły fotograf – kogo wybrać?

Potrzebujesz profesjonalnych zdjęć, więc myślisz o wykwalifikowanym fotografie. Czy jednak osoba, która robi piękne sesje ślubne, wykona równie zachwycające zdjęcia jedzenia do menu? Nie! I właśnie dlatego warto zawęzić obszar poszukiwań, skupiając się na konkretnej specjalizacji. Zdjęcia jedzenia wykonane przez fotografa kulinarnego będą nie tylko zdjęciami żywności – będą opowieścią, oddającą wszystko to, co w jedzeniu odczuwają ludzkie zmysły. Popatrzysz na fotografię swojej potrawy i niemal poczujesz aromatyczny zapach ziołowego sosu, aksamitną gładkość kremu, soczystość owoców sezonowych. Pamiętaj, że klient restauracji, który jeszcze nie zna Twojego menu, wybiera daną potrawę, kierując się swoim wyobrażeniem o niej – a dzięki odpowiednio zaaranżowanej fotografii możesz to wyobrażenie wykreować.

Dlaczego fotograf kulinarny będzie lepszym wyborem od każdego innego fotografa, jeśli potrzebne Ci zdjęcia żywności?

 • ma wiedzę i doświadczenie w zakresie fotografii kulinarnej, wie, jak najlepiej zaprezentować jedzenie na zdjęciu i potrafi uwypuklić atuty każdego dania;
 • posiada rozbudowany warsztat pracy, dysponuje odpowiednimi tłami, kulinarnymi akcesoriami fotograficznymi, wie, gdzie można zdobyć ciekawe naczynia i zawsze świeże zioła oraz kwiaty;
 • ma wypracowany, skuteczny system współpracy, dzięki któremu praca Twojej restauracji nie zostanie zakłócona w czasie robienia zdjęć, a jedzenie przygotowane do sesji się nie zepsuje.

Wycena zdjęć – za co płacisz fotografowi kulinarnemu?

Jeśli myślisz, że praca fotografa kulinarnego ogranicza się do zrobienia ładnych zdjęć jedzenia, jesteś w dużym błędzie. Robienie zdjęć to zaledwie ułamek całej pracy, jaką fotograf kulinarny musi dla Ciebie wykonać, aby rezultat był dla Ciebie w pełni satysfakcjonujący. Za co więc warto zapłacić fotografowi jedzenia?

Decydując się na usługę płacisz za:

 • omówienie i przygotowanie moodboardu, czyli tablicy inspiracji obrazującej klimat i rodzaj zdjęć, jakie chcesz mieć w swoim menu;
 • przygotowanie (a więc nierzadko – kupienie) rekwizytów, dzięki którym zdjęcia będą mieć niepowtarzalny klimat;
 • dojazd do miejsca, w którym znajduje się Twoja restauracja;
 • realizację sesji zdjęciowej;
 • postprodukcję, czyli profesjonalną obróbkę zdjęć.

Ile kosztują zdjęcia jedzenia do menu? Cennik fotografa kulinarnego

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile kosztują zdjęcia jedzenia do menu, przygotowane przez fotografa kulinarnego. Cena uzależniona jest od wielu czynników, w tym przede wszystkim od:

 • doświadczenia fotografa;
 • ilości zdjęć, które chcesz otrzymać w ramach współpracy oraz ilości aranżacji, które trzeba przygotować, aby te zdjęcia zrealizować;
 • czasu przeznaczonego na realizację całego przedsięwzięcia (od przygotowania moodboardu aż po obróbkę gotowych zdjęć).

Pamiętaj również, że duże znaczenie ma zakres eksploatacji zdjęć. Jeśli otrzymane zdjęcia jedzenia do menu chcesz wykorzystać również w innych celach, np. w reklamie wielkoformatowej czy w broszurach promocyjnych z przykładowymi przepisami, cena za usługę będzie wyższa.

Ile kosztuje zdjęcie jedzenia do menu? To zależy od wszystkich wyżej wymienionych czynników, ale cena pojedynczej fotografii waha się w granicach od 100 zł za minimalistyczne zdjęcie produktu spożywczego do nawet 600 zł za pięknie zaaranżowane zdjęcie potrawy. Takie kwoty nie dla każdego są do zaakceptowania, pamiętaj jednak, że jest to inwestycja w powodzenie Twojego biznesu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *