Filtr do wody do lodówki – czy jest konieczny?
Producenci chłodziarko-zamrażarek z wbudowanym dystrybutorem wody oraz kostkarką przeważnie zalecają używanie filtrów wody i ich częstą wymianę. Na pewno zastanawiasz się jednak, czy jest to konieczne, czy może to jedynie zabieg marketingowy mający na celu zwiększenie popytu na filtry? Ostatecznie to Ty zadecydujesz o zakupie, ale warto wiedzieć, skąd bierze się samo zalecenie.
Do jakich modeli?
Użytkownicy lodówki z kostkarką i dystrybutorem chwalą sobie wygodę tego rozwiązania. Z tego względu zaczęły powstawać także jednodrzwiowe modele wyposażone w tę opcję, mimo że początkowo była ona dostępna tylko w wariantach dwudrzwiowych, tak zwanych side-by-side. Istnieją dwa sposoby na to, aby właściciel mógł cieszyć się tym nowoczesnym rozwiązaniem. Ten mniej popularny to wymagający samodzielnego napełniania pojemnik na wodę. W takim przypadku zaleca się używać wody przefiltrowanej np. w dzbanku filtrującym Brita. Częściej jednak lodówka jest podłączona do sieci wodociągowej. To właśnie z niej urządzenie pozyskuje wodę do dozownika i kostkarki.
Stan wody z kranu
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy filtr wody do lodówki jest nam potrzebny, należy najpierw przyjrzeć się temu, co znajduje się w wodzie z sieci wodociągowej i z którymi substancjami poradzi sobie filtr. W zależności od tego, w jakim miejscu na ziemi się znajdujemy, stan wody może być znacząco różny. Nawet w wysoko rozwiniętych krajach Europy woda z kranu zawiera różne niepożądane, a nawet szkodliwe substancje. Mowa tu o zanieczyszczeniach zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Lista jest długa, ale najczęściej są to:
- zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek i rdza;
- mikroorganizmy takie jak bakterie coli, paciorkowce oraz bakterie kałowe;
- metale ciężkie takie jak chrom, miedź, srebro, ołów, nikiel, rtęć;
- chlor, dodawany, by zdezynfekować wodę;
- wiele innych.
Z niemalże wszystkimi tymi zanieczyszczeniami jest w stanie poradzić sobie filtr wody do lodówki np. Samsung. Z kwestiami takimi jak zbyt twarda woda pomoże z kolei zmiękczacz do wody.
Korzyści płynące z instalacji filtra wody do lodówki
Uzdatniona, przefiltrowana woda to zdecydowanie większe bezpieczeństwo i ochrona zdrowia wszystkich domowników. Ma to wpływ na cały organizm i stopień jego nawodnienia. Woda dobrej jakości to jeden z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Dodatkowo należy podkreślić, że dzięki filtrom, które pozbywają się z wody zanieczyszczeń, smakuje ona znacznie lepiej. Jest delikatna, a napoje przygotowane na jej bazie są klarowne i aromatyczne. Jakość wody znajduje przełożenie także na jakość kostek lodu, a tym samym napojów z ich dodatkiem.
Jednakże warunkiem takich rezultatów jest dobranie odpowiedniego filtra do swojej lodówki. W tym celu warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie zajmującym się sprzedażą filtrów. Dodatkowo należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów, które zużywają się podczas eksploatacji. Standardowo robi się to, co trzy do sześciu miesięcy.