Your page rank:
Jawor to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, ale pod względem liczby atrakcji turystycznych może on konkurować z większymi od siebie ośrodkami. Przyjezdni mogą podziwiać między innymi zamek piastowski czy Kościół Pokoju. Każdego roku odbywają się tu Międzynarodowe Targi Chleba czy Jaworskie Koncerty Pokoju. Prowadzenie restauracji w takim miejscu mogłoby wydawać się zadaniem prostym, ale właściciele Magnolii mają na ten temat inne zdanie. Czy Magda Gessler z powodzeniem przeprowadzi kolejną rewolucję w województwie dolnośląskim?
Dane adresowe
Kulinarna Fabryka Smaku
(dawniej Magnolia)
ul. Kuziennicza 14
59-400 Jawor (województwo dolnośląskie)
OTWARTE
CAŁY TYDZIEŃ
Historia restauracji Magnolia
Właścicielką Magnolii jest Dorota, która swój lokal otworzyła 18 lat temu. Budynek znajduje się poza ścisłym centrum miasteczka, co z pewnością może stanowić przeszkodę dla zgłodniałych turystów, którzy szczególnie w letnich miesiącach chętnie odwiedzają Jawor. Autorem pomysłu zgłoszenia się do Kuchennych Rewolucji był syn Doroty, który nie może pogodzić się z kłopotami lokalu i co za tym idzie coraz zwiększym zmęczeniem swojej mamy. Chociaż na przestrzeni lat biznes ewoluował od sali weselnej do klasycznej restauracji, to z czasem liczba gości zaczęła spadać. Kryzys rozpoczął się jeszcze przed wybuchem globalnej pandemii.
W początkowych latach funkcjonowania restauracji to działało naprawdę fajnie, sprawnie. Spadki obrotów już się rozpoczęły krótki okres przed całą panedmią.
Marcin, syn właścicielki
Okresy, w których restauracje musiały być zamknięte, doprowadziły do fali bankructw w branży. Szczególnie trudną sytuację miały te lokale, których lokalizacje nie zachęcały chociażby do odbierania dań na wynos. Taki właśnie los spotkał także Magnolię, położoną na obrzeżach Jawora. Właściciele postanowili więc zainwestować w foodtrack, który pozwolił dotrzeć do potencjalnych klientów. I to właśnie sprzedaż dań w dostawie pozwoliła wygenerować środki niezbędne do przetrwania, chociaż na dłuższą metę trudno wyobrazić sobie, aby tylko na jednym samochodzie móc utrzymać zatrudniającą wiele osób firmę.
Kulinarna Fabryka Smaku – podsumowanie Kuchennych Rewolucji
Zadanie postawione przed Magdą Gessler tradycyjnie nie należało do łatwych. Magnolia, w której problemem była nie tylko lokalizacja, ale także wystrój czy sposób zarządzania, to istna stajnia augiasza. Specjalistka od przypadków trudnych i beznadziejnych stanęła jednak na wysokości zadania i odmieniła oblicze jaworskiej restauracji. Kuchenne Rewolucje po raz kolejny zakończyły się powodzeniem, a starą nazwe zastąpił nowy szyld – Kulinarna Fabryka Smaku. Perspektywy na przyszłość tego lokalu są więc zdecydowanie bardziej korzystne, a realizacja wskazówek prowadzącej program powinna być receptą na spektakularny sukces.
Nazwa przed Kuchennymi Rewolucjami | Restauracja Magnolia |
Nazwa po Kuchennych Rewolucjach | Kulinarna Fabryka Smaku |
Wynik rewolucji | Udana |
Status restauracji | Czynna |
Odcinek | 6 |
Sezon | 23 |
Emisja w telewizji | 7 października 2021 r. |
Czego spróbowała Magda Gessler?
Ulubioną częścią programu Kuchenne Rewolucje dla wielu osób jest próbowanie potraw przez Magdę Gessler. Przyczyna wydaje się oczywista – to cięty język i bezkompromisowość prowadzącej. Każde, nawet najmniejsze potknięcie zostanie nazwane i bezlitośnie skrytykowane. Chociaż może wydawać się to okrutne, to w praktyce nie ma innego sposobu, aby dosadnie zwrócić uwagę na problemy restauracji. Także Magnolia musiała więc zmierzyć się z surowymi recenzjami najbardziej znanej restauratorki w Polsce.
Jestem w miejscu kompletnie nieokreślonym. Nie ma szyldu. Jestem zdezorientowana. Dokąd idę?
Magda Gessler, przed wejściem do Magnolii
Wystrój restauracji nie przypadł do gustu Magdy Gessler, a krytyki doczekał się w zasadzie każdy element – od podłogi, przez krzesła, a na detalach kończąc. W zachwyt nie wprawił prowadzącej także krótki spis dań, w którym na pierwszej pozycji pojawiła się zupa gulaszowa z klopsami wieprzowymi. I to właśnie ta propozycja jako pierwsza miała trafić na stół restauratorki. Oprócz tego zamówiona została roladka wieprzowa z karkówki z boczkiem i kopytkami, penne ze szpinakiem i łososiem, a także sałatka z kozim serem.
Tradycyjna zupa gulaszowa opiera się na kawałkach aromatycznych mięs. To właśnie dlatego dodatek w postaci klopsów wieprzowych zaskoczył Magdę Gessler. Wnioskując po opisie można było spodziewać się sennego marzenia każdego mięsożercy. Kiedy krytyka wydawała się nieunikniona, z ust prowadzącej usłyszeliśmy pochwały. Zupa gulaszowa została określona jako smaczna i ładna, chociaż niezgodna z opisem w menu. Bardziej przypominała ona leczo z pulpetami mięsnymi. Niedługo później na stole pojawiła się karkówka. Czy i tym razem kuchnia spisała się na medal?
O rany, ale to twarde. Trzeba mieć tu piłę.
Magda Gessler, podczas próby dania głównego
Chociaż mięso było trudne do pokrojenia, to już smak kopytek i sosu został pochwalony. Nienajgorsza passa skończyła się wraz z podaniem makaronu penne z szpinakiem i łososiem. Danie zostało przygotowane zbyt szybko, a następnie odgrzane, wskutek czego pasta była po prostu rozgotowana. Czy sałatka poprawiła ogólny odbiór pierwszej wizyty w Magnolii? Częściowo tak, gdyż sam pomysł na potrawę został uznany za kreatywny. Niestety dodatki nie wytrzymały próby podniebienia Magdy Gessler, ale w historii programu zdarzały się zdecydowanie gorsze sytuacje.
Czy Kulinarna Fabryka Smaku jest otwarta?
Tak. Restauracja Kulinarna Fabryka Smaku w Jaworze jest otwarta i można tam spróbować dań z Kuchennych Rewolucji. Warto sprawdzić czy lokalowi udało się utrzymać wysoki poziom kuchni, który wprowadziła tam Magda Gessler.